Team Nebo Ridge, Inc. presents:

2017 Zionsville Harvest 50 Gravel Road Race Results

October 28, 2017

Start Time: 10:10 AM

Distance: 55.0 Miles

Male 20-29

Place      Finish Time          Last, First Name

1               1:13:00 PM            SMITH, JESSE
 
2               1:32:01 PM            KRAHULIK, ANDREW

3               1:32:10 PM           DRUBA, JAY

4               1:44:00 PM           LESTER, KIEL

Male 30-39

Place        Finish Time         Last, First Name

1               12:57:00 PM         ANDREWS, TROY (1st Overall)

2               12:59:00 PM         MARTIN, JOSH

3               1:04:00 PM           O'LEARY, MARC

4               1:09:00 PM           FOWLER, JASON

5               1:15:00 PM           LEACHMAN, JOHN

6               1:24:00 PM           MCLEESE, NATE

7               1:27:00 PM           KENNEY, FRANK

8               1:32:00 PM           SHIPMAN, COLLIN

9               1:42:00 PM          DOWNEY, BRETT

10             1:43:10 PM          BLAIR, JOEL

11             1:48:00 PM          HAWKINS, JOE

12             1:48:30 PM          POTTER, ALEXANDER

13             2:01:00 PM          SCHILLING, STEPHEN

14              3:11:01 PM         GARRISON, JOHN

15              3:13:00 PM          FULTZ, TRAVIS

Male 40-44

Place          Finish Time             Last, First Name

1                 1:06:00 PM           LAUDERBACK, JUSTIN

2                 1:14:05 PM           HANITON, MATT

3                 1:21:00 PM           FRY, BRANDON

4                 1:32:02 PM           MONROE, RANDY

5                 2:13:00 PM           GARSIDE, NICK

6                 2:52:00 PM           BRAZIL, BEN

Male 45-49

Place            Finish Time           Last, First Name

1                12:58:00 PM           GOLAS, TOMASZ

2                1:14:01 PM              MASON, JEFF

3                1:23:00 PM               VAN DENBURG, JOSEPH

4                1:26:00 PM               ROLFSEN, MIKE

5                1:31:00 PM              NAY, CHAD

6                1:36:00 PM              CHURCH, JAY

7                1:43:00 PM              WILLIAMS, KEVIN

8                1:44:30 PM              CLEAVE, BRENDON

9                1:48:01 PM               LORENTZ, JAY

10              1:54:00 PM               COOPER, SHAWN

11              2:03:00 PM                RUSIN, JERRY

12              2:06:00 PM                LAKER, MARC

13              2:16:00 PM               BAKER, DON

14             2:25:01 PM                KRISCHAK, TED

15             2:29:00 PM               STEWART, TIMOTHY

16            3:20:00 PM                LAKER, MATT

Male 50-59


Place        Finish Time             Last, First Name

1                12:57:01 PM            BOGGS, BRYAN

2                 1:01:00 PM             GAVETTE, BRIAN

3                1:01:01 PM               WISCHMEIER, JOHN

4                1:06:30 PM               FETTERER, JEFF

5                1:17:30 PM               CURRY, MATT

6                1:18:00 PM                BOYD, JOHN

7                1:18:05 PM               WILLINGHAM, MARK

8                1:19:00 PM               PORTER, JOHN

9                1:20:00 PM              HENRY, MIKE

10              1:23:05 PM              BLACKBURN, PATRICK

11              1:34:00 PM               FLOYD, ALAN

12              1:34:01 PM               GOLD, JEFF

13              1:52:00 PM               HELDMAN, ROGER

14              1:55:05 PM               MARSHALL, JOHN

15              2:01:01 PM               MARTIN, DANIEL

16              2:05:00 PM               ZIEGERT, BILL

17              2:33:00 PM               KAPLAN, DAVID

18             2:33:01 PM               METCALF, ROBERT

Male 60+

Place               Finish Time           Last, First Name

1                    1:45:00 PM              THOMAS, DAVID

2                   1:55:00 PM              MOLEWYK, TERRY

3                   2:01:05 PM              BECK, BOB

4                   2:23:01 PM              BREIER, ALAN

5                  2:33:02 PM               HARDCASTLE, JAY

6                  3:11:00 PM               SELBY, RON

Female 20-29

Place            Finish Time            Last, First Name

1                   2:23:00 PM            BARAWSKAS, MARGARET

2                  2:25:00 PM             WISCHMEIER, CHASE

Female 30-39

Place        Finish Time        Last, First Name

1              1:53:00 PM              BIRT, MOLLY

Female 40-49

Place            Finish Time         Last, First Name

1                 1:51:00 PM           HUGHES, STACEY

2                 2:08:00 PM           SIMPSON, TONYA

Junior Under 20

Place            Finish Time          Last, First Name

1                  1:14:00 PM            GAVETTE, DREW

Singlespeed


Place           Finish Time            Last, First Name


1                   1:17:00 PM            MINICHIELLO, MIKE


Fat Tire

Place            Finish Time           Last, First Name

DQ              1:21:05 PM             WASHINGTON, PHELGAR – E-BIKEK

1                 1:47:00 PM              JANSEN, CURT

2                 2:02:00 PM             GADBERY, DAN

3                 2:02:01 PM             HUGHES, DONALD

4                2:46:00 PM             GROSS, JAMES

Harvest Challenge 25 Ride Finishers (Non-Competitive)

Place           Finish Time          Last, First Name

1                11:40:00 AM           BERGER, SCOTT

2                11:54:00 AM           JOHNS, CHRIS

3                11:55:00 AM         WILCOX, DOUG

4                11:55:05 AM          YUSKA, SALLY

5                11:58:30 AM          SHANNON, PAT

6                12:01:00 PM           FLEMING, RODDICK

7                12:06:00 PM           HAYDAR, SIMON

8               12:08:00 PM            MACKENZIE, LYNN

9               12:15:00 PM            HARDIN, STEVE

10             12:20:00 PM           BURRUS, ROGER

11             12:25:00 PM           GABLE, DAVID

12             12:30:00 PM           CORBY, MICHAEL

13             12:30:10 PM           FULLER, KAREN

14             12:45:00 PM           REYNOLDS, STEVE

15             12:45:05 PM           HOPKINS, JIM

16             12:45:10 PM           MULVEY, ANDY

17             12:45:15 PM           CHEUNG, EVA

18             12:45:20 PM           SMITH, AJ

19             12:46:00 PM           FRUEHMAN, PETER

20             12:46:30 PM          MUTONE, NINA

21             12:48:00 PM          HASTINGS, RYAN

22             12:48:15 PM          SCHMITTLER, JASON

23             12:48:30 PM          YOUNG, HOLLY

24             12:49:00 PM          BOOKWALTER, ROBIN

25             12:49:01 PM          MILES, TIM

26               1:04:05 PM           AXE, JERRY

27               1:04:06 PM           AXE, THERESA